استارتاپ

تخفیفان به مشهد می‌آید؟

شرکت تجارت الکترونیک تخفیفان به دنبال راه‌اندازی دفتر نمایندگی در مشهد است.

تخفیفان یک آگهی در روزنامه خراسان سفارش داده و از تیم‌های فعال برای دریافت نمایندگی در مشهد دعوت به همکاری کرده است.

البته تخفیفان در حال حاضر نیز در شهر مشهد فعالیت دارد و کارهای تجاری و جذب سفارشات را از طریق یک نماینده فروش در مشهد پیگیری می‌کند، اما به نظر می‌رسد این استارتاپ نامدار به دنبال گرفتن سهم بزرگ‌تری از بازار بزرگ مشهد است.

«تخفیفان» شرایطی را برای اخذ نمایندگی در نظر گرفته است: «۵ سال فعالیت در زمینه فروش و بازاریابی»، «دارا بودن دفتر کار» و «توانمندی و پشتکار برای راه‌اندازی فعالیت».

«نازنین دانشور»، بنیانگذار استارتاپ تخفیفان با فضای استارتاپی مشهد بیگانه نیست. در دو دوره از استارتاپ ویکندهای مشهد او و همسر آلمانی‌اش مهمان مشهدی‌ها بودند و منتورینگ تیم‌های نوپای استارتاپی را در استارتاپ‌ویکندهای مشهد عهده‌دار بود.

sweden-takhfifan-mashhadmag
سفیر سوئد در ایران برای آشنایی با فضای استارتاپی ایران، از دفتر تخفیفان بازدید کرد.

 

کمی در مورد تخفیفان

تخفیفان یکی از استارتاپ‌های شاخص ایرانی است که در تهران مستقر است و در حوزه سرویس‌های تخفیف گروهی فعالیت می‌کند.

در گزارش‌هایی که رسانه‌های دنیا همچون گاردین، واشنگتن‌پست و فوربز در مورد فضای استارتاپی ایران منتشر کرده‌اند، تخفیفان معمولا به عنوان یک نمونه موفق ایرانی حضور دارد.

بیزینس‌مدل تخفیفان و سایر سایت‌های تخفیف گروهی که در ایران و در مشهد فعال هستند به این شکل است که فروشندگان کالا یا خدمات، سرویس‌های خود را با تخفیف مشخصی به مخاطبین این سایت‌ها عرضه می‌کنند، به شرطی که حداقل تعداد مشخصی از کاربران آن کالا یا خدمات را خریداری کنند.

guardian-startup-mashhadmag
شادابی استارتاپی و بازار بزرگ ایران، این اکوسیستم کارآفرینی را برای رسانه‌های مطرح دنیا جذاب کرده است.

 

استارتاپ‌های تخفیف گروهی در مشهد

در دو سال گذشته سایت‌های تخفیف گروهی متعددی در مشهد راه افتاده‌اند. تعدادی از آنها موفق نشدند کارشان را ادامه دهند، اما از بین آنها چند استارتاپ موفق شده‌اند اسم و رسمی در بازار بزرگ مشهد به دست بیاورند.

سایت‌های بزرگ تخفیف گروهی مثل «تخفیفان» و «نت برگ» مدت‌هاست که مارکت خود را از انحصار تهران خارج کرده‌اند و به شهرهای بزرگ ایران همچون مشهد هم وارد شده‌اند، اما استارتاپ‌های محلی مزایایی دارند که می‌تواند آنها را نسبت به رقبای تهران‌نشین برتری دهد.

دو استارتاپ الیتان و گرُوُ از جمله سایت‌های شاخص در این حوزه در مشهد هستند.

سایت اینترنتی ۷۰۱۰ (وابسته به روزنامه خراسان) هم به نظر می‌رسد درگیر جذابیت‌های این مدل کسب و کار شده و سرویسی را برای «تخفیف گروهی» در سایتش تعریف کرده است. البته این سرویس هنوز فعال نشده است.

از دیگر استارتاپ‌های پیشرو در این حوزه، مشهدتخفیف بود که توسط یک تیم استارتاپی و در طرحی مشارکتی با هلدینگ آفتاب، چهار سال پیش کارش را استارت زد. هلدینگ آفتاب از مجموعه‌های فعال در حوزه بازاریابی تلفنی (TeleMarketing) در مشهد است. «مشهد تخفیف» کارش را ادامه نداد و الان هم دامنه‌شان را برای فروش گذاشته‌اند.

از دیگر سایت‌های فعال در این حوزه در مشهد می‌توان این استارتاپ‌ها را نام برد:

بنشاد، ویک شاپ، آف تاپ، ایران سنتر، شادیاب، مشهدآفر.

یکی از ایراداتی که به نحوه اجرای این مدل استارتاپی (به ویژه در بین استارتاپ‌های مشهدی) می‌توان گرفت این است که تمرکز زیادی روی تخفیف‌های بسیار بالا برای خدمات زیبایی و آرایشی و بهداشتی (همچون کاشت مو، آرایش موی بانوان، فروش لوازم بهداشتی و…) گذاشته‌اند.

اگر این حوزه و حوزه خوراکی (رستوران‌ها و فست‌فودها و آبمیوه‌فروشی‌ها) را فاکتور بگیریم، پیشنهادات خیلی کمی در سایر حوزه‌ها به چشم می‌خورد.

به نظر می‌رسد برای اینکه این مدل کسب و کار اینترنتی جای پایش را محکم‌تر کند، نیاز دارد تا مارکتینگ خود را به سایر حوزه‌های فروش کالا و خدمات گسترش دهد.

nazanin-daneshvar-takhfifan-mashhad
تخفیفان تلاش می‌کند در تمام حوزه‌های مرتبط با فروش کالا و خدمات وارد شود. شاید حتی بتوان تخفیفان را با اغماض نوعی فروشگاه اینترنتی هم حساب کرد. سایت‌های تخفیف گروهی در مشهد برای رقابت با رقیب قدرتمند تهرانی، مجبورند حوزه‌های کاری‌شان را به سایر اصناف گسترش دهند.

 

ادغام استارتاپ‌های تخفیف گروهی مشهد با تخفیفان؟

در حال حاضر بیش از ۱۰ استارتاپ تخفیف گروهی فعال در مشهد حضور دارند.

اگر بخواهیم سایت‌هایی که با این موضوع در مشهد شروع به کار کردند و کنار کشیدند را لیست بکنیم، به آمار خیلی بیشتری می‌رسیم.

مشهد با بیش از ۳ میلیون نفر جمعیت، بازار بسیار بزرگ و جذابی دارد.

شاید یک مدل پیشنهادی به بیزینس‌هایی چون تخفیفان و همچنین به استارتاپ‌های فعال در حوزه تخفیف گروهی در مشهد، مشارکت با برند تخفیفان باشد.

برچسب ها

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن