پیشنهادهای سردبیرزندگی شهری

سقوط توپولوف روسی و خاطرات تلخ قدیمی در مشهد

 

مشهد در سال ۱۳۸۸ دو خاطره تلخ با این پرنده روسی دارد.

 

شهریور؛ فرود مرگبار در فرودگاه مشهد

۱۰ شهریور سال پر حادثه ۱۳۸۸. هواپیمای توپولف ۱۵۴ متعلق به شرکت ایران‌ایرتور، ساعت ۱۱:۴۵ صبح با ۱۴۸ نفر مسافر و خدمه بندرعباس را به مقصد مشهد ترک کرد.

ساعت ۱۳:۵۰ هواپیما روی باند فرودگاه مشهد فرود آمد. همه چیز نرمال به نظر می‌رسید. هواپیما روی باند نشست و در حال کاهش سرعت بود. چند ثانیه پس از نشستن هواپیما، یکی از لاستیک‌های عقب می‌ترکد و هواپیما به سمت چپ کشیده می‌شود. با خروج هواپیما از روی باند، هواپیما دچار آتش‌سوزی می‌شود و آتش و خفگی ناشی از آن، جان ۳۰ نفر از مسافرین قسمت جلویی هواپیما را می‌گیرد.

 

بهمن همان سال، معجزه در مشهد

در بهمن ماه سال ۱۳۸۸ و در فاصله ۵ ماه از اتفاق مهیب اول، دومین اتفاق در مشهد رخ می‌دهد. ای بار هم پای یک توپولف ۱۵۴ در میان است.

پرواز هواپیمایی تابان از مبدأ یک شهر جنوبی دیگر (آبادان) با ۱۵۷ مسافر و ۱۳ خدمه به مقصد مشهد انجام شد. در فرودگاه مشهد به دلیل نامساعد بودن هوای مشهد، موفق به فرود نشد و به همین جهت به سمت اصفهان پرواز کرد و نیمه شب در اصفهان به زمین نشست.

۵ ساعت بعد هواپیما با تمام ۱۷۰ سرنشین قبلی دوباره راهی مشهد می‌شود. پس از یک ساعت و ۱۰ دقیقه به مشهد می‌رسند، ولی مجدد به دلیل بدی وضعیت هوای مشهد، برج مراقبت اجازه فرود نمی‌دهد. ابرهای متراکم و مه، قدرت دید خلبان را بسیار پایین می‌آورد و فرود، کار خطرناکی است.

یکی از مسافرین هواپیما بدحال است و دچار مشکل قلبی می‌شود و نیاز به رسیدگی فوری پزشکی دارد. برج مراقبت از خلبان می‌خواهد که در فرودگاه سبزوار به زمین بنشیند، ولی خلبان هواپیما با مسؤولیت خودش درخواست فرود اضطراری در فرودگاه مشهد را می‌دهد.

در حین فرود، با توجه به محدودیت دید خلبان، هواپیما از باند فرود منحرف می‌شود. هواپیما سانحه می‌بیند، ولی قبل از شروع آتش‌سوزی مسافرین با عجله از طریق سرسره‌های هواپیما خارج می‌شوند. ۳۷ نفر، بیشتر به دلیل پرتاب از ارتفاع و افتادن روی همدیگر مصدوم می‌شوند.

این سانحه به شکلی عجیب و معجزه‌وار، بدون هیچ فوتی به پایان می‌رسد. رسانه‌ها از این واقعه با نام «معجزه» یاد کردند.

برج مراقبت فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد مشهد، با آتش‌نشانی هماهنگی‌های لازم را انجام داده بودند و حضور نیروهای آتش‌نشان، خیلی به موقع و قبل از گسترش آتش در هواپیما، انجام شده بود.

از اتفاقات عجیب مرتبط با این سانحه، جلسه‌ای بود که در کمیسیون عمران مجلس تشکیل شد. در این جلسه مدیرعامل سازمان هواپیمایی کشوری با رییس شرکت هواپیمایی تابات دچار مشاجره لفظی شدند و در پی آن، مدیرعامل سازمان هواپیمایی کشوری به صورت مدیرعامل شرکت سیلی می‌زند!

شرکت هواپیمایی تابان ایر با مشارکت آستان قدس رضوی و منطقه اقتصادی ویژه سرخس در سال ۱۳۸۴ تأسیس شده است و دفتر مرکزی آن در مشهد مستقر است.

 

خاطرات توپولفی

حالا با شنیدن خبرهای حادثه تلخ سقوط هواپیمای روسی در اقیانوس، دو ماجرای تلخ سال ۱۳۸۸ برای مشهدی‌ها زنده شد.

قبل از این ماجراها و با توجه به حوادث دیگری که برای این پرنده بدیمن و بدترکیب رخ داده بود، مجلس لایحه‌ای را برای ممنوعیت پرواز این هواپیما در آسمان ایران در دستور کار داشت. با این دو حادثه، مجلسی‌ها کمی به خودشان آمدند و بالاخره پرواز توپولف‌ها را در ایران ممنوع کردند و فرودگاه مشهد و مشهدی‌ها و زائران حرم رضوی را از دست این پرنده خلاص کردند!

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا