یادداشت

فردای مشهد

در مشهدمگ تلاش می‌کنیم با نگاهی تحلیلی به اوضاع و احوال شهرمان نگاه کنیم.
نگاه ما فراتر از خبرهای روز است، نه به این معنی که خبر را مهم ندانیم (که خبر اصل و ذات ژورنالیسم است)، ولی راهبردی که برای اداره رسانه‌مان در نظر گرفته‌ایم، بیشتر مربوط به فراخبر است.
ما فرصت بیشتری برای تولید مطالب داریم. برخی از یادداشت‌ها از زمانی که ایده‌پردازی می‌شود و در برنامه کاری تحریریه مشهدمگ قرار می‌گیرد، تا دو ماه زمان می‌برد تا به سرانجام برسد.
برخی از یادداشت‌ها، ۵ الی ۱۰ بار بازنویسی می‌شود تا به آن چیزی که مدنظرمان است، برسد.

در راستای نگاه تحلیلی به شهر، برنامه‌ای برای تحلیل افراد فعال شهر مشهد داریم و پرونده‌های موضوعی را برای چهره‌های مختلف آماده کردیم و در نهایت چند نفر را در نظر گرفتیم که درباره آنها بنویسیم:

محمدمهدی برادران
محمدسعیداحدیان
صولت مرتضوی
علی حامدمقدم
محمد پژمان
حجت‌الاسلام محمدابراهیم رئیسی
آیت‌الله احمد علم‌الهدی
سید جلال فیاضی
امیر خوراکیان
محسن پهلوان

فاکتوری که برای انتخاب این افراد در نظر داشتیم این بود که افرادی را انتخاب کنیم که در فضای فعلی شهر مشهد فعال هستند و احتمالا در سال‌های آتی از آنها زیاد خواهیم شنید.

در مورد این افراد خبرهایی منتشر می شود، مصاحبه‌های متعددی انجام می‌شود، برخی از این افراد تریبون‌هایی دارند که به طور مرتب با مردم در ارتباط هستند؛ ولی ما در مشهدمگ تلاش می‌کنیم نگاهی تاریخچه‌ای به زندگی این چهره‌ها، رویکردشان، برنامه‌های جاری و پیش‌بینی از آینده کاری آنها داشته باشیم.

لازم به ذکر است که برای تهیه این گزارش‌ها از منابع در دسترس در فضای وب استفاده شده است. همچنین گفتگوهای کوتاهی با برخی افراد داریم. ولی در هیچ‌کدام از پرونده‌ها با خود فرد مورد نظر مصاحبه و گفتگو و تعاملی نداریم.


 

mashhad-cityفردای مشهد؟

وقتی از فردای مشهد صحبت می‌کنیم، از چه صحبت می‌کنیم؟

مشهد به حال و هوا و به روحیه جدیدی نیاز دارد. فضاهای تنفسی شهر محدود شده‌اند. شهر نیاز دارد که رفرش شود.

آیا این ۹ چهره آینده‌سازان شهر هستند؟ شاید. و شاید نه.

می‌خواهیم بررسی کنیم که شهر مشهد به چه فکرها و ایده‌هایی نیاز دارد.

می‌خواهیم در مورد آینده شهرمان صحبت کنیم.


 

چند سؤال از خودمان و جواب‌های ما:

سؤال: چرا در مورد شخصیت‌های مشهدی می‌نویسیم؟
جواب: چون شخصیت هستند و مشهدی هستند!

سؤال: چرا در مشهدمگ درباره این افراد می‌نویسیم؟
جواب: مشهدمگ یک رسانه مستقل شهری در شهر مشهد است. سیاست رکن رکین اجتماع است و همه جنبه‌های زندگی شهری را تحت‌الشعاع قرار می‌‌دهد. سیاست را هم سیاسیون آن شهر می‌سازند.

سؤال: چه اصولی را برای نوشتن در مورد افراد در نظر می‌گیرید؟
جواب: نگاه ما به افراد، نگاه به آنها از زاویه یک فرد کنش‌گر و تأثیرگذار در جریانات مختلف شهری است. تلاش می‌کنیم تا معتبرترین مستندات را در مورد افراد پیدا کنیم و نگاهی به درون‌مایه ایده‌ها و افراد و جهان‌بینی آنها داشته باشیم.
طبیعتا این نگاه از زاویه دید نویسنده است و ممکن است اگر فرد دیگری بخواهد یادداشتی در مورد فرد مورد نظر بنویسید، از زاویه دیگری به آن شخص نگاه کند.

سؤال: ملاک انتخاب شما برای این ۹ چهره چیست؟
ملاک، تأثیرگذاری این افراد و کنش‌گری فعال آنها در جریانات مختلف شهر است. چهره‌های زیادی هستند که می‌توان در مورد آنها نوشت، اما انتخاب ما به هر حال این ۹ نفر است.


با مشهدمگ همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا